Ücretsiz üye olmak için tıklayın  
DİKİŞ EĞİTİMİ VİDEOLARI
» Pens ve Pili Çalışmaları
» Filato Hazırlama
» Cep Hazırlama
» Kemer Hazırlama
» Kemer Takma ve Kapama
» Açık ve Kapalı Patlet Çalışmaları
» Fermuar Çalışmaları
» Conta Takma Çalışmaları
» Beden Birleştirme ve Çatım
» Paça ve etek baskı çalışmaları
» Köprü ve Birit Hazırlama
» Köprü Takma ve Kapama
» Kapak Hazırlama
» Yırtmaç ve Pili Çalışmaları
» Astar Hazırlama
» Astar ve Beden Birleştirme
» Kanca Takma ve Agraf Dikme
» Pantolon ve Şorta Ağ Kuşu Dikme
» Kup ve Roba Çalışmaları
» Manşet Hazırlama
» Manşet Takma ve Kapama
» Kol Hazırlama
» Kol Takma
» Kola Fitil Takma
» Vatka Takma
» Üst Gurupta Etek Kırımı ve Kemer Takma kapama
» Mostra ve Pat çalışmaları
» Yaka Hazırlama
» Yaka Takma ve Kapama
» Nervür Çalışmaları
» Tela Yapıştırma ve Bedene Tela Takma
» Tanıtım videoları

MODELİSTLİK EĞİTİMİ VİDEOLARI
» Yalın Teknik Eğitim
» Düz Dar Etek Kalıbı Eğitimi
» Düz Dar Etek Kalıbı Üzerine 6 Parçalı Etek Kalıbı Eğitimi
» Düz Dar Etek Kalıbı Üzerine Kat Büzgülü Ve Korsajlı Etek Modeli Kalıbı Eğitimi
» 5 Cep Spor Etek Kalıbı Eğitimi
» 8 Parçalı Etek Kalıbı Eğitimi

Neden Dikisdikim.com
Hedefimiz insanımıza bir meslek kazandırmak ve bundan dolayı sloganımız "Dünyaya dikiş dikmeyi öğretiyoruz"
UYGULAMA MERKEZİ

PANTOLON KALIBI ÖLÇÜLERİ

Pantolonda Kullanılan ölçüler, Esas Ölçüler ve Yardımcı Ölçüler Olmak Üzere İkiye Ayrılır

 1) Esas Ölçüler Gerek Kişi Üzerinden Gerekse Standart Ölçü Tablosundan Alınır
 2) Yardımcı Ölçüler Hesaplama Yöntemiyle Hazırlanan Standart Ölçü Tablosundan Alınır

ESAS ÖLÇÜLER
Pb   : Pantolon Boyu
İb    : İç Boy
B     : Bel
K     : Kalça
Pg   : Paça Genişliği


YARDIMCI ÖLÇÜLER
Dy   : Diz Yüksekliği 
Ky   : Kalça Yüksekliği
Öpg: Ön Pantolon Genişliği
Öag: Ön Ağ Genişliği 
Öpb: Ön Pantolon Beli 
Tag: Tüm Ağ Genişliği 
Aag: Arka Ağ Genişliği
Apg: Arka Pantolon Genişliği
Apb: Arka Pantolon Beli

Dikiş Dikmeyi Öğrenin

Teyel nasıl atılır? : Teyel çeşitleri nelerdir? Teyel dikişini nerelerde  kullanmalıyım? Hangi giysilerde teyel dikişini tercih etmeliyim? ? Elde sürfile dikişi yapmanın püf noktaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.   

Sürfile nasıl yapılır? : Elde sürfile nasıl yapılır? Nelere sürfile yapmalıyım? Sürfile yaparken sürfilemin düzgün olması için hangi aralıklarda iğne adımlarımı ayarlamalıyım? Elde sürfile dikişi yapmanın püf noktaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Sökük nasıl dikilir? : Elde sökük nasıl dikilir? Elde sökük dikerken dikişimin düzgün olması için hangi tekniği kullanmalıyım? Elde sökük dikmeyi hangi şartlarda tercih etmeliyim? Elde dikiş yapmanın püf noktaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Paça nasıl kıvrılır? : Paça kıvırırken kıvırma payımı kaç santim bırakmalıyım? Elde paça paksısını yaparken hangi teyel tekniğini kullanmalıyım? Makinede baskı yaparken neye dikkat etmeliyim? Pantolon’da  paça ölçüsünü alırken nelere dikkat etmeliyim? Elde paça dikişi yapmanın püf noktaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Elde ilik nasıl açılır? : Elde ilik açarken neye dikkat etmeliyim? İlik boyunu neye göre ayarlamalıyım? İlik dikerken ilmeklerim hangi sıklıkta olmalı? Gözlü ilik elde nasıl açılır? Elde ilik açmanın bütün püf noktaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Etek nasıl kıvrılır? : Etek boy ölçüsünü alırken hangi noktadan almalıyım? Etek kıvırma payını ne kadar bırakmalıyım? Elde etek baskı dikişini yaparken hangi tekniği kullanmalıyım?  Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Düğme nasıl dikilir? Düğme dikmenin püf noktaları. Ayaklı düğme nasıl dikilir? Ayaklı düğme dikerken ayak yüksekliğini neye göre ayarlamalıyız? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Patron üzerindeki işaretler neleri gösterir? :Patron üzerindeki işaretler neleri gösterir? Patronu mulâja aktarırken nelere dikkat etmeliyiz? Patronlar dikiş paylımı? Patron dikiş paysızsa dikiş payını neye göre vermeliyim? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz. 

Patron kumaşa nasıl yayılır? :Kalıp kumaşa nasıl yerleştirilir? En az firesiz kalıbımı kumaşa nasıl yerleştirmeliyim? Kalıbımı kumaşa yerleştirirken kalıp yönlerine dikkat etmeli miyim? Giysi patronlarınızın kalıplarını mulâj kâğıdına aktardıktan sonra kendi ölçülerinize göre düzeltmeler yaptıktan sonra kalıplarınızı düz iplik ve yönlerine dikkat ederek kumaşa en az fire verecek şekilde yerleştirip kesimini yapıp dikiş dikimine hazırlayınız. Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Dikiş dikmek için nelere ihtiyacımız var? :Dikiş dikmek için nelere ihtiyacımız var? Dikiş için seçeceğimiz malzememizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kumaşa göre mi iğne seçmeliğiz? El iğnesini hangi durumlarda tercih etmeliğiz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz. 

Dikiş İçin Ölçü Nasıl Alınır? :Dikiş İçin Ölçü Nasıl Alınır? Dikiş için Ölçü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Göğüs Ölçüsü Nasıl Alınır? Omuz Ölçüsü Nasıl Alınır? Sırt Ölçüsü Nasıl Alınır? Bel Ölçüsü Nasıl Alınır? Basen Ölçüsü Nasıl Alınır Boy Ölçüsü Nasıl Alınır? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Patron Nasıl Çıkartılır? :Giysi Patronları Veren Dergilerden Patron Nasıl Çıkartılır? Çıkardığımız Patronlara Dikiş Payı Vermeli miyiz Patronlardaki Harfler ve Çizgiler Neleri İfade Ediyor?  Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Dikiş Dikerken Mutlaka Makineye İhtiyacımız Var mı? :Dikiş dikerken makineye ihtiyacımız var mı? Elde dikiş dikerken nelere dikkat etmeliyiz? Elde düzgün bir dikiş elde etmek için hangi dikiş tekniğini kullanmalıyız? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Pens ve pili çalışma teknikleri

 Tek uçlu pens nasıl dikilir? : Tek uçlu pens çizimini yaparken ve dikiş dikimini yaparken pens’i dikeceğim hattın kavisine göre mi çalışmalıyım? Tek uçlu pens dikişini dikerken nelere dikkat etmeliyim? Tek uçlu pens dikişini dikerken başlangıçta sağlamlaştırma dikişi yapmalı mıyım? Tek uçlu pens dikişini dikerken pens bitiminde sağlamlaştırma dikişini yapmalı mıyım? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Pantolon şort ve  etek’te pili nasıl dikilir? : Pili dikiş dikimini yaparken başlangıçta ve bitişte sağlamlaştırma dikişini yapmalıyım?  Açık piliyi hangi giysilerde tercih etmeliyim? İçten dikişli pili çalışırken çıkışta sağlamlaştırma dikişi kullanmalı mıyım? Piliyi neden tercih ediyoruz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Ceket ,gömlek,yelek ve montta yarma pens dikişi nasıl yapılır? : Yarma pens çizimini yaparken nelere dikkat etmeliyim? Yarma pens nasıl dikilir? Yarma pens dikişini dikerken hangi tekniği kullanmalıyım? Yarma pens en çok hangi giysilerde kullanılır? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Ceket,gömlek,mont ve tişört koltuk altından göğüs pensi dikiş dikimi nasıl yapılır?: 

Göğüs pensini nasıl çizmeliyim? Göğüs pensi dikiş dikimini yaparken başlangıç ve bitişinde sağlamlaştırma dikişini yapmalı mıyım? Koltuk altından göğüs pensini hangi giysilerde tercih etmeliyim? Kaç çeşit göğüs pensi vardır? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Çift uçlu pens nasıl dikilir? : Çift uçlu pens çizimini yaparken nelere dikkat etmem gerekir? Çift uçlu pens dikiş dikimi yaparken başlangıç ve çıkışta sağlamlaştırma dikişi yapmalı mıyım? Çift uçlu pens dikiş dikimini yaparken başlangıç ve çıkışında zincir dikiş yapmamız mı gerekir? Çift uçlu pens en çok nerelerde kullanılır?  Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

 

Filato dikiş dikimine hazırlama ve ölçülendirme nasıl yapılır?

Tek filato nasıl hazırlanır? : Tek filatoya tela yapıştırmalı mıyım? Tek filato kesimini yaparken hangi ölçü tekniğini kullanmalıyım? Tek filato ütüde kırımını yaparken filato genişliğini neye göre ayarlamalıyım? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Çift filato nasıl hazırlanır? : Çift filatoya tela yapıştırmalı mıyım? Çift filato kesimini yaparken hangi ölçü tekniğini kullanmalıyım? Çift filato ütüde kırımını yaparken filato genişliğini neye göre ayarlamalıyım? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.


Cep nasıl dikilir / Cep çalışmaları

Kendinden paylı yan cep nasıl dikilir? : Kendinden paylı cep astarını nasıl hazırlamalıyım? Kendinden paylı yan cep dikimini yaparken cep karşılığını astara nasıl dikmeliyim? Kendinden paylı yan cep dikiş dikimini yaparken iç astarını overloklumu çalışmalıyım? Kendinden paylı yan cep dikiş dikimini yaparken alt cep ağzına sağlamlaştırma dikişi yapmalı mıyım?  Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Pervazlı yan cep nasıl dikilir? : Pervazlı yan cep dikiş dikimini yaparken pervaza tela yapıştırmalı mıyım? Pervazlı yan cep dikiş dikimini yaparken pervaza overlok çekmeli miyim? Pervazlı yan cep astarını nasıl dikmeliyim? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

 Tek filatolu cep nasıl dikilir? : Tek filatolu cep dikiş dikimini yaparken filatoya tela yapıştırmalı mıyım? Tek filatolu cep dikiş dikimini yaparken filatoya overlok çekmeli miyim? Filatolu cep astarını nasıl dikmeliyim? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

 Çift filatolu cep nasıl dikilir? : Çift filatolu cep dikiş dikimini yaparken filatoya tela yapıştırmalı mıyım? Çift filatolu cep dikiş dikimini yaparken filatoya overlok çekmeli miyim? Çift filatolu cep astarını nasıl dikmeliyim? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz. 

Yan Dikişten Filatolu Dik Cep Nasıl Dikilir? : Yan Dikişten Filatolu Dik Cep Nasıl Dikilir? Yan Dikişten Filatolu Dik Cep filatosuna tela yapıştırmalı mıyım? Yan Dikişten Filatolu Dik Cep ağzını kaç cm bırakmalıyım? Yan Dikişten Filatolu Dik Cep torbasını nasıl dikmeliyim? Yan Dikişten Filatolu Dik Cep filato genişliği kaç cm olmalı? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Yan dikişten dik cep nasıl dikilir? : Yan dikişten dik cep hattına tela yapıştırmalı mıyım? Yan dikişten dik cep için cep temizleme pervazı kullanmalı mıyım? Yan dikişten dik cep karşılığını astara nasıl dikmeliyim? Yan dikişten dik cep ağzını kaç santim yapmalıyım? Yan dikişten dik cep astar torbasını overloklumu çalışmalıyım? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Körüklü, kapaklı, kargo cep nasıl dikilir? : Körüklü kapaklı kargo cep çalışma tekniği nelerdir? Körüklü kapaklı kargo cep kargo yüksekliğini nasıl ayarlamalıyım?  Körüklü kapaklı kargo cebin kapağına tela yapıştırmalı mıyım?  Körüklü kapaklı kargo cebi nerelerde kullanabilirim? Körüklü kapaklı kargo cep dikiş dikimini yaparken nelere dikkat etmeliyim? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Cep ağzı biyeli yuvarlak cep nasıl dikilir? : Cep ağzı biyeli yuvarlak cep biyesini kaç santim genişliğinde kesmeliğim? Cep ağzı biyeli yuvarlak cep ağzına dikiş çekmeli miyim?  Cep ağzı biyeli yuvarlak cep astarını içten temiz mi yoksa overloklumu çalışmalıyım?  Cep ağzı biyeli yuvarlak cep, cep karşılığını astara dikerken nelere dikkat etmeliyim Cep ağzı biyeli yuvarlak cep, cep astarı önde ön patlete kadar uzatmalı mıyım? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz. 

Cep ağzı pervazlı yuvarlak cep nasıl dikilir? : Cep ağzı pervazlı yuvarlak cep pervazına tela yapıştırmalı mıyım? Cep ağzı pervazlı yuvarlak cep pervazını cep ağzına dikerken hangi tekniği kullanmalıyım? Cep ağzı pervazlı yuvarlak cep pervazını astara mı yoksa astar kumaş ve pervazı bir mi dikmeliyim? Cep ağzı pervazlı yuvarlak cep astarını hangi teknikle çalışmalıyım? Cep ağzı pervazına içten destek çıması çekmeli miyim? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.

Cep ağzı astarlı yuvarlak cep nasıl dikilir? Cep ağzı astarlı yuvarlak cep ağzını nasıl temizlemeliyim? Cep ağzı astarlı yuvarlak ağzına tela yapıştırmalı mıyım? Cep ağzı astarlı yuvarlak cep torbasını nasıl dikmeliyim? Cep ağzı astarlı yuvarlak cep astarını ön ortaya kadar uzatmalı mıyım? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu videoda bulabilirsiniz.


Sorular ve Cevaplar

 Soru: Makine kullanmayı bilmiyorum bu konuda detaylı bir açıklama istiyorum?

Cevap: Makinenizin yanında size verilen bir kullanma kılavuzu olacaktır bunu özümseyerek okuyun. Makinenize doğru iplik takmayı kitapçıktaki açıklamalar doğrultusunda makinenize iplik takınız. Masuraya iplik sarınız. Masurayı kitapçıktaki açıklamalar doğrultusunda mekiğe yerleştiriniz. Makineyi elde bir tur çevirip alt mekikten ipliği yukarı alınız. Bir kumaş parçasında makineyi durdurup kaldırmayı kavrayana kadar çalışınız. Durup kalkmayı kavradıktan sonra boş kumaş üzerinde düz bir hat çiziniz çizdiğiniz bu hat üzerinde 15-20 cm aralıklarla yatay işaretler atınız. Bu hat üzerinde başlangıçta git gel yapmayı öğrenin git gel adımlarınız 3 iğde adımı almasına dikkat ediniz kendinizi bu şekilde yetiştiriniz çünkü başlangıç ve bitiş git gel daha fazla olursa dikişiniz çirkin olur bunu unutmayın kendinizi nasıl yetiştirirseniz dikiş titizliğinizde o olacaktır. Aldığınız düz hat üzerinde dikişinizi sağa sola kaydırmadan bu hat üzerinde düzgün dikiş dikmeyi ve aldığınız yatay işaretlerde durmayı öğrenin. Bu işlemleri birkaç saat çalışınız makineye hâkimiyetinize kanı getirdikten sonra dikiş dikmeye başlaya bilirsiniz.


Soru: Dikiş dikerken nelere dikkat etmeliğim?

 Cevap: Dikişe başlamadan önce makinenizin temizliğini yapınız. Hareketli aksamlarını yağ çeken bir kumaş parçası ile siliniz. Makinenize düzgün iplik takılmış mı kontrol ediniz. Hangi konuyu çalışıyorsanız o konuyu iyicene inceleyiniz. Dikiş için gerekli malzemelerinizi önceden hazırlayınız. İğne adım ayarlarınızı yapınız. İğne adım vuruşlarınız üst dikişlerde 1 cm de 4 vuruş idealdir, iç dikişlerde 1 cm de 5 vuruş idealdir sizler yinede kendi tercihlerinize göre iğne adım vuruşlarınızı belirleyiniz.

Soru: Gizli fermuar dikerken hangi makine ayağı kullanmalıyım?

Cevap: Gizli fermuarı dikimini yaparken elinizde gizli fermuar ayağınız varsa kullanabilirsiniz. Gizli fermuar ayağınız yoksa sol tarafı açık fermuar ayağı kullanabilirsiniz. Bu ayağı kullandığınızda ayak ayarınızı yapmanız gerekir. Ayak ayarı yaparken iğnenin fermuar ayağının açık olan tarafıyla sıfıra sıfır olmasına dikkat ediniz. Makine ayağı ayarınızı yaptıktan sonra fermuar dikeceğiniz hatta fermuarınızı yerleştirip fermuar ayağınızı gizi fermuar takma videosundaki uygulamayı takip edip gizli fermuar dikiş dikimini tamamlayınız. 

Pens nasıl dikilir? :Pens ile giysiyi vücudumuzun girintili hatlarına daha güzel oturturuz örnek olarak pens ile göğüs hatlarımızı, pens ile kalça ve basenlerimizi, pens ile arka ensemizi, pens ile ön belimizi, pens ile arka belimizi giysimizi çok mükemmel olarak hatlarımıza oturturuz  Pens dikiş dersini ve uygulamalı dikiş eğitimini öğrenmek için Pens ve pili çalışmaları başlığı altındaki uygulamalardan profesyonel olarak dikiş dikimini öğrenebilirsiniz.

Filato nasıl hazırlanır? :Filato’lu cep çalışmalarında Flato'lu ilik çalışmalarında Filato kumaş kesimini yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Filato kumaşına tela yapıştırırken nelere dikkat etmeliyiz? Filato ütü kırımını yaparken hangi teknikleri kullanmalıyız? Filato çizimini yaparken hangi ölçü sistemini kullanmalıyız ve kenarlarında ne kadar dikiş payı bırakmalıyız? Bunların dikiş dersini, dikiş eğitimini, ütü kırımı eğitimini ve uygulamalarını öğrenmek için Filato hazırlama  başlığı altındaki tek ve çift Filato hazırlama çalışmasıyla öğrenebilirsiniz.  

Cep nasıl dikilir? :Çok farklı cep çalışma teknikleri var cep çalışmalarını yaparken hangi dikiş tekniğini kullanmalıyız? Cep dikimini yaparken cep ağzına tersinden tela yapıştırmalı mıyız? Cep dikişi yaparken iğne adım vuruşlarımız cm de kaç iğne vuruş olmalı? Bunları öğrenmeniz için bu konuyla ilgili dikiş dersini, dikiş eğitimini dikiş videolarından Cep çalışmaları konu başlığı altındaki farklı cep çalışma tekniklerini uygulayarak öğrenebilirsiniz.

Kemer nasıl hazırlanır? :Çok farklı kemer hazırlama teknikleri var kemer dikimini yaparken hangi dikiş tekniğini kullanmalıyız? Kemer dikimini yaparken kemer üst hattına tela yapıştırmalı mıyız? Kemer dikimini yaparken iğne adım vuruşlarımız 1cm de kaç iğne vuruşu olmalı? Bunları öğrenmeniz için bu konuyla ilgili dikiş dersini, dikiş eğitimini dikiş videolarından Kemer hazırlama  konu başlığı altındaki farklı Kemer çalışma tekniklerini uygulayarak öğrenebilirsiniz.

Kemer bedene nasıl dikilir? :Çok farklı kemer dikimi teknikleri var kemer ve beden birleştirmeleri yaparken  hangi  dikiş tekniğini kullanmalıyız? Kemeri bedene diktikten sonra üst kapama dikişini yaparken dikişimizin gizlenmesini istiyorsak  hangi tekniği kullanmalıyız? Kemer üst dikişini dikerken kemerin sünmemesi için hangi el tekniğini kullanmalıyız? Bunları öğrenmeniz için bu konuyla ilgili dikiş dersini, dikiş eğitimini dikiş videolarından Kemer takam ve kapama teknikleri  konu başlığı altındaki farklı Kemer takma ve kapama  çalışma tekniklerini uygulayarak öğrenebilirsiniz.

Yastık kesimi ve dikimi aşamaları:  

Kesim için burada size örnek bir ölçülendirme çalışması veriyorum.

Pervaz  ağzı 1+1 dikiş payı bire bir bastırılacak

Yastık pervaz payı 20 cm

  Yastığımızın arka yüzü boy 90 cm Eni 45+2 dikiş payı=47cm 

 

 

 

 

 

 

 

Yastık ön yüz boy 90 cm Eni 45+2 dikiş payı=47cm 

 

 

 

 

 

 

 

 Yastık ön yüz ağzı 1+1  Bastırılacak

Yastık toplam kumaş boyu : 2+20+90+90+2 =204  cm 

yastık kumaş eni                   : 45 cm en +2 cm dikiş payı = 47 cm

Yastık kesimini yaptıktan sonra dikiş dikim aşamasına geçiniz. Yastık pervaz payını 1+1 kıvırıp çıma dikişi ile dikiniz  Yastık ağzını 1+1 kıvırıp çıma dikişi ile dikiniz. Yastık ağzını yastık dönüş pervaz payı işaretine kumaşınızın iği yüzü yüz yüze gelecek şekilde yerleştiriniz. Yastık pervaz payını yastık ağzını saracak şekilde yastığa doğru kırınız. Yastık ağzından 2-3 iğne adımı kadar git gel sağlamlaştırma dikişini yaptıktan sonra yastık yanını 1 cm dikiş payı kullanarak boydan boya dikiniz çıkışta 2-3 iğne adımı kadar git gel sağlamlaştırma dikişi yapıp bitiriniz. Aynı işlemi karşı taraf ada uygulayıp yastık dikiş dikimini bitirdikten sonra yastığınızı iyi yüzüne çevirip çalışmanızı tamamlayınız. Yastığınıza iyi yüzünden dikişlerini düzeltip ütüsünü yapınız.


Açık üst patlet nasıl dikilir?

Kendinden paylı açık patlet nasıl hazırlanır?  

 Kapalı alt patlet nasıl dikilir?

Açık alt patlet nasıl dikilir? 

TİŞÖRT KESİMİ: Tişört, spor ve rahat bir giysi olması nedeniyle kadın, erkek ve çocuk giyiminde günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Rahat ve spor bir giysi olmasının en önemli nedeni kullanılan kumaştır. Genellikle pamuk ve benzeri ipliklerden, örme olarak üretilirler. Tişört dikiminde yaygın olarak kullanılan yuvarlak örme kumaş çeşitleri şunlardır: Pike Örme: Hem düz, hem de yuvarlak örme makinelerinde üretilebilen, yüzeyi kabarıklık ve çukurluklardan oluşan örme kumaşlardır. Kulanım alanları oldukça fazladır. Ribana: Kumaş yüzeyini oluşturan ters düz ilmeklerin yükseklik farkı oluşturmasıyla, oluklu bir görünüme sahip, enine oldukça esnek bir kumaştır. Ters yüz ilmeklerin sayısına göre kumaş yüzeyi ve özellikleri farklılıklar gösterir. Ribana örme kumaşların, örme kumaşlardan yapılmış giysilerin yaka ve kol ağızlarında, etek uçlarında, bellerinde, eşofman paçalarında, iç çamaşırlarda ve vücuda oturması istenen üst giysilerde kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca bere, kaşkol, çorap gibi aksesuarların yapımında da kullanılmaktadır. Süprem: En yaygın kullanılan temel örgü yüzeyidir. Ön ve arka yüzey görüntüleri birbirinden farklıdır. Esnek ve form sabitliği olmayan bir yüzeydir. Kenar kıvrılmalarına ve May dönmesine açıktır.  Çoğunlukla hafif gramajlı yazlık giysilerde kullanılır.  Daha kalın ipliklerden örülen kumaşlar kışlık giysilerde kullanılır.

Tişört Kesimi ve Tişört Kumaşını Biçkiye Hazırlama İşlemleri: Toplara gergin olarak sarıldığı için esnemiş olan bu kumaşların, kesilmeden önce kendini toplaması ve eski haline dönmesi için dinlendiriniz. Tişört kumaşını toptan açıp öylece bırakarak veya gerdirmeden masaya sererek ortalama 24 saat boyunca dinlendiriniz. Tişört kumaş kenarını dik açı uygulayarak, varsa kat kenarlarındaki bozuklukları düzeltiniz. Önce kumaşın boyu masanın kenarı ile çakıştırılarak serin ve kumaşı masaya tutturunuz. Daha sonra masa kenarına dik açı uygulayarak sabun ya da uçucu bir kalem ile çiziniz. İşaretli yerden keserek kenar düzeltme işlemini tamamlayınız.

Tişört Kalıbını Kumaşa Yerleştirme ve İşlem Basamakları: Dikimi yapılacak tişörtün kalıplarını kontrol ediniz. Model analizini inceleyerek, modele ait kalıp parçalarının sayısını, üzerindeki yazı ve işaretlerin tam olmasına bakınız. Kalıpların form düzgünlüğüne bakınız. Kesim ve serim için uygun araç gereçleri seçerek hazırlayınız. Kesilecek kalıplar ve kullanılacak gereçleri göz önünde bulundurunuz. Tek ürün kesimi için, kumaş kenarını ilmek kaçığından kesiniz. Kumaşı kesim masasına seriniz. Serim yapılacak masanın genişliği kumaş enine uygun olmalıdır. Yuvarlak örme kumaşlar tüp şeklinde üretilmeleri nedeniyle kumaş yüzü üsttedir. Bu nedenle kumaş katlı ende yerleştiriliyorsa masaya yüzünden  seriniz. Kumaş kenarlarını düzeltiniz. Kalıpların boy ipliği, kumaşın May çubuğu doğrultusunda olacak şekilde tişört kalıplarını kumaşa yerleştiriniz. Kalıplardaki kumaş katı (ön ve arka ortası) yerleri kumaş kenarlarına yerleştiriniz. Küçük parçaları mümkün olduğunca blok halinde yerleştiriniz. Kalıpları kumaşın üstüne sabitleyiniz. Uygun ağırlıklar kullanınız. Topluiğne ile sabitlemede örme kumaşların ilmek kaçma ve esneme özellikleri nedeniyle ince ve düzgün uçlu iğne kullanınız. Kalıpların etrafından çiziniz. Kumaşı esnetmeyecek, leke bırakmayacak ve rahat görülebilecek çizim araç gereçleri kullanınız. Kalıpları kumaşın üzerinden alarak metraj ölçümü yapınız. Kalıplar yerleştirilirken bütün kalıpların aynı hizada bitmesine dikkat edilmeli ve oyuntularından faydalanınız ve Verimlilik ilkelerine dikkat ediniz.

Malzemenin Tanımı ve Çeşitleri
Genel bir tanımla, bir ürünün elde edilmesinde kullanılan çeşitli kaynak ve bilgilerin
tamamına malzeme denir. Giyim üretim teknolojisinde kullanılan malzemeler ana malzeme
ve yardımcı malzeme olmak üzere iki sınıf altında toplanır.

Giyim üretiminde ana malzeme kumaştır. Kumaşın kalitesini gramaj, genişlik, desen,
dökümlülük, sıklık, sağlamlık gibi özellikleri belirler. Bu özellikler seçilecek modelin kalıp
yapımında uygulanan bolluk ve dikiş payları ile dikiş ve ütü işlemlerini etkilemeleri
bakımından önemlidir. Giyim üretiminde ana malzeme kumaşın dışında bazı yardımcı
malzemeler de kullanılmaktadır. Yardımcı malzemeler, bir giyim parçasının oluşması için
gerekli bütün ilave malzemeyi içeren kavramdır.

E-mail
Şifre

Dikişdikim Haberler
5 Cep Spor Etek Kalıbı Eğitimi
Merhabalar, 5 Cep Spor Etek Kalıbı Eğitimi, Eğitim Paketlerine Yüklenmiştir. İyi Seyirler... Devamı
Ptt Ve Banka Havalesiyle Kredi Satın Alabilirsiniz

PTT Şubelerinden 6138262 Nolu Devamı

KREDİ SATIN ALMA SEÇENEKLERİ

Sitemizde Ücretli Videoları İzleyebilmek İçin, Online Olarak Kredi Kartı ve Mobil &ou... Devamı

En Çok İzlenen Dikiş Videoları
Haftanın Dikiş İpucu

Planlama Kuralları
Planla Uygula Kontrol Et Önlem al ... planlama-kurallari"> Devamı

Önceki İpuçları
Sayfanın Başına Dön
Anasayfa Dikiş Eğitim Videoları Eğitim Paketleri Neden DikisDikim.com Videoları Nasıl İzleyebilirsiniz? Uygulama Merkezi Hakkımızda İletişim
Dikisdikim.com web sitesinde kullanılan video, resim, yazı ve diğer tüm bilgilerin izinsiz olarak kullanılması yasaktır.
Buna uymayan kişiler hakkında IP adresleri üzerinden kimlikleri tespit edilip haklarında yasal işlem başlatılacaktır.
Himchistka zaza karte adres